طرز تهیه کیک پیتزا

طرز تهیه کیک پیتزا

کیک پیتزا یکی از انواع پیتزاهای خوشمزه و لذیذ است که به خاطر شکل و ظاهر آن این اسم را برای این غذا انتخاب کرده‌اند، این پیتزا خوش طعم که طرفداران زیادی دارد به روش‌های مختلف با مواد متنوعی درست می‌شود و برای پذیرایی و مهمانی‌ها بسیار مناسب است. برای آشنایی کامل و مرحله به مرحله با طرز تهیه کیک پیتزا در ادامه با سایت آموزشی در نهایت همراه باشید.

مواد لازم برای خمیرمقدار مواد
تخم مرغ۱ عدد
شیر ولرم۱ لیوان
روعن مایعنصف لیوان
نمک۱ قاشق چای خوری
خمیر مایه۱ قاشق غذا خوری
شکر۱ قاشق غذا خوری
شیر ولرم برای مخلوط کردن با خمیر مایه۴/۱ لیوان
آرد۳ تا ۴ لیوان
مواد لازم برای قسمت میانیمقدار مواد
سس پیتزا۲ قاشق غذا خوری
پنیر پیتزابا مقدار لازم
فلفل دلمه‌اینصف ۱ عدد
ذرت۲ قاشق غذا خوری
مرغ ریش شدهنصف پیمانه
ژامبوننصف پیمانه
قارچ۵ تا ۶ عدد
مواد لازم برای رومالمقدار مواد
زرده تخم مرغ۱ عدد
زعفران دم کرده۲ قاشق غذا خوری
کنجد۱ قاشق غذا خوری
نعنا و ریحان و شوید تازه برای تزئینبه مقدار لازم
سس کچاپ یا گوجه فرنگی برای تزئینبه مقدار لازم
پودر آویشن برای تزئینبه مقدار لازم

طرز تهیه کیک پیتزا

مرحله ۱: مخلوط کردن شیر ولرم و خمیر مایه و شکر

برای طرز تهیه کیک پیتزا ابتدا مقداری شیر ولرم را داخل یک ظرف بریزید بعد شکر را به آن اضافه کنید و هم بزنید تا کاملاً با هم مخلوط شوند سپس مقداری پودر خمیر مایه فوری را به مخلوط اضافه کنید، خوب هم بزنید تا با هم ترکیب شوند، بعد در ظرف را ببندید و کنار بگذارید.

مرحله ۲: استراحت کردن خمیر مایه و عمل آمدن آن

اجازه دهید تا خمیر مایه به مدت ۱۰ دقیقه در دمای محیط استراحت کند و خوب عمل بیاید وقتی که در کنار‌ه‌های مخلوط حباب‌هایی تشکیل شد یعنی خمیر مایه عمل آمده است و برای استفاده آماده شده سعی کنید از خمیر مایه مرغوب و با کیفیت استفاده کنید.

مرحله ۳: خم زدن تخم مرغ و مخلوط کردن شیر ولرم با آن

بعد تخم مرغ را داخل یک ظرف بشکنید با چنگال یا همزن دستی هم بزنید تا از حالت لختگی خارج شود و بافت آن کاملا یک دست ‌شود، سپس مقداری شیر ولرم را به تخم مرغ اضافه کنید، خوب هم بزنید تا کاملا با هم مخلوط شوند و بافت یکدستی تشکیل شود.

مرحله ۴: اضافه کردن روغن مایع و نمک به مخلوط مواد

سپس روغن را به مخلوط مواد اضافه کنید، با همزن دستی هم بزنید تا کاملا با هم ترکیب شوند و بافت یکدستی تشکیل شود، بعد کمی نمک روی مخلوط مواد بریزید، هم بزنید تا خوب با هم مخلوط شوند، طوری که عطر و طعم همه مواد با هم مخلوط شود.

مرحله ۵: اضافه کردن خمیر مایه و آرد به مخلوط مواد

بعد از آن خمیر مایه عمل آماده را روی مخلوط مواد بریزید و هم بزنید تا بافت یکدستی تشکیل شود، سپس آرد را در یک ظرف دیگر الک کنید تا بافت آن کاملا سبک و یکدست شود بعد آرد الک شده را کم کم و در چند مرحله به مخلوط مواد اضافه کنید.

مرحله ۶: مخلوط کردن همه مواد با هم و ورز دادن خمیر

آرد را با لیسک داخل مخلوط مواد هم بزنید تا خمیر جمع شود و بافت صاف و یکدستی تشکیل شود که به دست نمی‌چسبد، وقتی که بافت خمیر به غلظت مناسب رسید دیگر لازم نیست که آرد اضافه کنید چون خمیر سفت می‌شود، بعد خمیر را با دست حسابی ورز دهید.

مرحله ۷: قرار دادن خمیر در ظرف و پوشاندن ظرف

بعد از این که خمیر تشکیل شده کاملا یکدست و صاف شد، طوری که روی آن ترکی ایجاد نشد، خمیر را داخل یک ظرف که از قبل چرب کرده‌اید قرار دهید، می‌توانید مقداری هم روی خمیر را چرب کنید، سپس روی ظرف را با سلفون یا نایلون بپوشانید.

مرحله ۸: استراحت کردن خمیر در دمای محیط

سپس ظرف خمیر را در دمای محیط قرار دهید و اجازه دهید تا خمیر به مدت تقریبا ۴۵ دقیقه تا ۱ ساعت استراحت کند، تا خمیر پف کند و حجم آن تقریبا دو برابر شود، بعد از این زمان روی ظرف خمیر را بردارید، با فشار انگشت روی خمیر پف آن را بگیرید.

مرحله ۹: تقسیم کردن خمیر به دو قسمت و پهن کردن آن روی سطح صاف

بعد خمیر را کمی ورز دهید، سپس آن را با کاردک یا هر وسیله دیگری به دو قسمت تقسیم کنید، هر قسمت را با دست خوب ورز دهید، سپس روی یک سطح صاف مقداری آرد بریزید و پخش کنید، بعد خمیر را روی سطح قرار دهید، سپس با وردنه خمیر را پهن و باز کنید.

مرحله ۱۰: قرار دادن خمیر داخل ظرف مناسب

سپس داخل یک ظرف گرد و گود که مناسب فر باشد، مقداری روغن مایع بریزید، با فرچه کف و دیواره‌های آن را کاملا چرب کنید، سپس خمیر را به آرامی که پاره نشود داخل ظرف قرار دهید، طوری که خمیر کف و دیواره‌های ظرف را به طور کامل بپوشاند.

مرحله ۱۱: ریختن سس گوجه فرنگی و پنیر پیتزا روی خمیر

بعد مقداری سس گوجه فرنگی روی خمیر داخل قالب بریزید، با فرچه سس را روی خمیر پخش کنید تا خمیر کاملا با سس گوجه فرنگی آغشته شود، بعد مقداری پنیر پیتزا روی خمیر داخل قالب بریزید و پخش کنید تا همه جای خمیر با پنیر پیتزا پوشانده شود.

مرحله ۱۲: ریش ریش کردن مرغ و ریختن روی خمیر پیتزا

سپس مقداری مرغ پخته شده را ریش ریش کنید، مرغ را روی خمیر داخل ظرف بریزید و پخش کنید تا همه سطح آن را بپوشاند، می‌توانید از مرغ باقی مانده از غذاهای قبلی استفاده کنید یا این که قبل از درست کردن پیتزا مقداری مرغ را با آب داخل قابلمه بپزید.

مرحله ۱۳: خرد کردن ژامبون و ریختن روی خمیر

بعد به دلخواه و با توجه به ذائقه خودتان مقداری ژامبون گوشت یا مرغ را در اندازه کوچک برش بزنید، به طور پراکنده روی مرغ‌های ریش شده داخل قالب روی خمیر بریزید و پخش کنید، مقدار استفاده از ژامبون بستگی به ذائقه و سلیقه خودتان دارد.

مرحله ۱۴: اضافه کردن فلفل دلمه خرد شده و ذرت به مواد روی خمیر

سپس فلفل دلمه را تمیز بشورید، به شکل نگینی و ریز خرد کنید، بعد مقداری از آن را روی ترکیب مواد بریزید، سپس ذرت را به مواد اضافه کنید و پخش کنید، بهتر است که از کنسرو ذرت استفاده کنید و مقداری از آن را روی مواد بریزید و پخش کنید.

مرحله ۱۵: اضافه کردن قارچ اسلایس شده و پنیر پیتزا به مواد

بعد تعدادی قارچ را به مقدار دلخواه خودتان تمیز بشورید، خشک کنید، به شکل ورقه‌ای برش بزنید و روی خمیر داخل ظرف بریزید و پخش کنید، سپس دوباره مقداری پنیر پیتزا روی مواد بریزید و پخش کنید تا کاملا سطح مواد را با پنیر پیتزا پوشانده شود.

مرحله ۱۶: اضافه کردن آویشن و فلفل سیاه با پنیر پیتزا

مقدار پنیر پیتزا بستگی به ذائقه و سلیقه خودتان دارد و هرچه بیشتر باشد کیک پیتزا کشدار تر و خوش طعم تر می‌شود، سپس برای این که پیتزا عطر و طعم بهتری داشته باشد با توجه به ذائقه خودتان مقداری پودر آویشن و فلفل سیاه روی پنیر پیتزا بریزید و پخش کنید.

مرحله ۱۷: پهن کردن قسمت دیگر خمیر و قرار دادن آن روی مخلوط مواد

بعد از آن قسمت دیگر خمیر را روی سطح صاف قرار دهید، با وردنه آن را باز کنید، بعد خمیر را روی ظرف یا قالب و روی همه مواد قرار دهید، بعد اضافه‌های خمیر را با یک چاقوی تیز جدا کنید و لبه‌های خمیر لایه زیر را به لبه‌های خمیر لایه بالا فشار دهید.

مرحله ۱۸: برش دادن خمیر و ایجاد طرح روی آن

در این حالت همه مواد میانی بین دو لایه خمیر قرار می‌گیرد و از داخل آن بیرون نمی‌ریزد، سپس سطح خمیر را با یک چاقوی تیز به شکل مثلثی و به شکل برش‌های پیتزا طرح بیاندازید، با عمق کم برش دهید، دقت کنید برش خیلی عمیق نباشد تا خمیر پاره نشود.

مرحله ۱۹: سوراخ کردن سطح خمیر و دم کردن زعفران

بعد روی خمیر را با چنگال چند سوراخ‌ بزنید، سپس کمی زعفران را داخل یک ظرف کوچک بریزید، مقداری آب جوش به آن اضافه کنید و بگذارید تا زعفران دم بکشد و غلیظ شود، مقدار زعفران بستگی به سلیقه خودتان دارد ولی هر چه بیشتر باشد طعم غذا بهتر می‌شود.

مرحله ۲۰: هم زدن زرده تخم مرغ و اضافه کردن زعفران دم کرده به آن

سپس یک تخم مرغ را بشکنید، زرده آن را جدا کنید بعد داخل یک ظرف بریزید، با چنگال آن را هم بزنید تا از حالت لختگی خارج شود و بافت آن یکدست شود، بعد زعفران دم‌کرده را به تخم مرغ اضافه کنید، خوب هم بزنید تا کاملا با هم مخلوط و یکدست شوند‌.

مرحله ۲۱: رومال کردن خمیر پیتزا با مخلوط زرده تخم مرغ و زعفران

زعفران دم‌کرده بوی زهم تخم مرغ را از بین می‌برد و رنگ، عطر و طعم آن به خورد مواد می‌رود، سپس با یک فرچه سطح خمیر کیک پیتزا را با مخلوط زرده تخم مرغ و زعفران رومال کنید، طوری که سطح خمیر کاملا با مواد رومال پوشانده شود.

مرحله ۲۲: قرار دادن کیک پیتزا در ایرفرایر و تنظیم دمای آن

بعد مقداری کنجد روی سطح خمیر بریزید و پخش کنید، سپس ظرف یا قالب را در ایرفرایر یا سرخ کن بدون روغن که از ۱۰ دقیقه قبل گرم شده است قرار دهید، دمای آن را روی ۱۶۰ درجه سانتیگراد تنظیم کنید و اجازه دهید تا پیتزا به مدت ۲۵ دقیقه بپزد.

مرحله ۲۳: بیرون آوردن کیک پیتزا از فر

وقتی پیتزا خوب پخت و آماده شد، طوری که پنیرهای پیتزا داخل آن کاملا ذوب شدند، ظرف یا قالب را از فر بیرون بیاورید، سپس آن را در دمای محیط قرار دهید تا کمی از حرارت اولیه پیتزا کم شود، سپس کیک پیتزا را داخل ظرف مناسب قرار دهید.

مرحله ۲۴: برش زدن و تزئین کردن کیک پیتزا

بعد کیک پیتزا را در شکل و اندازه دلخواه برش بزنید، سطح آن را به دلخواه و با سلیقه خودتان با مقداری سس کچاپ یا گوجه فرنگی و کمی پودر آویشن تزئین کنید، برای تزئین ظرف سرو می‌توانید از چند برگ نعنا، ریحان و شوید تازه استفاده کنید. در آخر کیک پیتزا را به عنوان یک غذای خوش طعم و پر طرفدار برای پذیرایی و مهمانی‌ها همراه با انواع دورچین و مخلفات سرو کنید.

آخرین بروز رسانی در : چهارشنبه 18 بهمن 1402

مطالب پربازدید از سراسر وب

کپی بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.