طرز تهیه نان باگت چاودار

طرز تهیه نان باگت چاودار

نان باگت چاودار، یکی از انواع نان‌های خوشمزه، لذیذ و پرطرفدار است که بافتی سبک و لطیف دارد این نان را می‌توانید خیلی راحت به روش‌های مختلف درست کنید و از آن برای آماده کردن ساندویچ‌های متنوع و فست فودهای خوش طعم استفاده کنید. برای آشنایی کامل و مرحله به مرحله با طرز تهیه نان باگت چاودار در ادامه با سایت آموزشی در نهایت همراه باشید.

مواد لازممقدار مواد
آرد نول قوی۲۹۸ گرم
آرد چاودار اصل۵۲ گرم
مخمر فوری۵ گرم
نمک۶ تا ۷ گرم
شکر۶ گرم
شیر خشک۹ گرم
آب۲۰۰ تا ۲۲۰ گرم
روغن۱۷ تا ۱۸ گرم
تخم کتان، تخم کدو، کنجد و تخمه آفتابگردان۷ تا ۸ گرم

طرز تهیه نان باگت چاودار

مرحله ۱: مخلوط کردن آرد نول، آرد چاودار و مخمر فوری با هم

ابتدا مقداری آرد نول قوی را داخل یک ظرف بریزید، سپس آرد چاودار اصل را به آن اضافه کنید، هم بزنید تا کاملاً با هم ترکیب شوند و بافت یک دستی تشکیل شود، سپس مقداری مخمر فوری را به ترکیب آردها اضافه کنید و با آنها مخلوط کنید.

مرحله ۲: اضافه کردن نمک، شکر و شیر خشک به ترکیب مواد

بعد کمی نمک را روی مواد خشک بریزید، هم بزنید تا کاملاً با هم ترکیب شوند، سپس شکر را هم به مواد اضافه کنید و با آنها ترکیب کنید، بعد از آن مقداری شیر خشک را روی مواد خشک بریزید و با آنها ترکیب کنید تا بافت صاف و یک دستی تشکیل شود.

مرحله ۳: اضافه کردن آب به ترکیب مواد خشک و تشکیل شدن خمیر

بعد از این که همه مواد خشک را با هم ترکیب کردید و یک دست شدند، آب را کم کم به ترکیب آرد‌ها اضافه کنید، هم بزنید تا خوب با هم مخلوط شوند، خمیر جمع شود و فرم بگیرد، چون میزان آبخور آردها با هم فرق دارد حتما آب را کم کم اضافه کنید تا خمیر شل نشود.

مرحله ۴: اضافه کردن روغن مایع به خمیر و ورز دادن خمیر

سپس روغن مایع را روی خمیر بریزید و با آن مخلوط کنید تا روغن به خورد خمیر برود بعد از آن خمیر را با دست حسابی ورز دهید تا بافت خمیر تشکیل شده یک دست، صاف، نرم و لطیف شود برای ورز دادن خمیر می‌توانید از دستگاه خمیرزن استفاده کنید.

مرحله ۵: تست کشش روی خمیر

بعد از این که بافت خمیر کاملاً یک دست شد، روی آن تست کشش را انجام دهید، یعنی این که مقداری از خمیر را با دو دست باز کنید، باید خمیر کاملاً نازک باز شود اما پاره نشود، کیفیت آرد‌هایی که برای درست کردن نان باگت استفاده می‌کنید، حتماً مطلوب باشد.

مرحله ۶: اضافه کردن دانه‌های مختلف به خمیر و ورز دادن آن

کیفیت آردها و مقداری کش آمدن خمیر تاثیر زیادی روی کیفیت نان باگت دارد، بعد از آن با توجه به ذائقه و سلیقه خودتان مقداری از دانه‌های مختلف مثل تخم کتان، کنجد، کدو و تخمه آفتابگردان را به مقدار دلخواه به خمیر اضافه کنید و با آن ورز دهید.

مرحله ۷: ورز دادن خمیر و استراحت کردن آن

خمیر را حسابی ورز دهید تا دانه‌ها به طور یکسان در همه قسمت‌های خمیر پخش شوند، بعد داخل یک ظرف را با روغن مایع چرب کنید، سپس خمیر را چانه کنید و داخل ظرف قرار دهید روی آن را با نایلون بپوشانید و اجازه دهید تا خمیر خوب استراحت کند.

مرحله ۸: استراحت خمیر به مقدار کافی و گرفتن پف آن

خمیر باید حدوداً ۴۵ تا ۵۰ دقیقه در دمای محیط استراحت کند، حجم آن دو تا دو و نیم برابر شود، بعد نایلون را از روی خمیر بردارید، مقداری آرد روی خمیر بریزید، با فشار انگشت روی خمیر پف آن را بگیرید، بعد خمیر را روی سطح صاف آرد پاشی شده قرار دهید.

مرحله ۹: تقسیم کردن خمیر به چانه‌های مساوی

با کاردک خمیر را به قسمت‌های مساوی تقریباً ۱۱۰ گرمی تقسیم کنید، هر قسمت را با دست ورز دهید و چانه کنید، سپس چانه‌های خمیر را روی سطح صاف قرار دهید، روی آن نایلون بکشید و اجازه دهید تا چانه‌ها به مدت ۱۰ دقیقه دیگر استراحت کنند.

مرحله ۱۰: پهن کردن چانه‌های خمیر و رول کردن آن‌ها

بعد از این زمان هر چانه خمیر را روی سطح صاف قرار دهید، با وردنه روی آن بکشید و آن را به شکل یک بیضی درآورید و به آن فرم دهید، سپس اطراف خمیر را روی هم جمع کنید به شکل رول درآورید بعد روی رول با دست به شکل دوخت طرح ایجاد کنید.

مرحله ۱۱: قرار دادن رول‌های خمیر در سینی فر یا قالب نان باگت

سپس همه چانه‌های خمیر را به همین شکل آماده کنید، بعد داخل سینی فر کاغذ روغنی قرار دهید و رول‌ها را در سینی با فاصله از هم بچینید یا داخل قالب مخصوص نان باگت قرار دهید، یک پارچه نخی روی رول‌های خمیر بیندازید، تا استراحت کنند و حجم آن‌ها را دو برابر شود.

مرحله ۱۲: اسپری کردن آب روی خمیرها و قرار دادن‌ آن‌ها در فر

بعد از آن پارچه را از روی خمیرها بردارید مقداری آب روی آنها اسپری کنید، سپس سینی فر یا قالب مخصوص نان باگت را در فر که از یک ربع قبل کاملاً گرم شده است قرار دهید، یک ظرف آب را هم پر کنید و داخل فر قرار دهید تا در هنگام پخت خمیر بخار کند.

مرحله ۱۳: تنظیم دمای فر و پختن خمیر در فر با بخار و بدون بخار

سپس دمای فر را روی ۲۳۰ درجه سانتیگراد تنظیم کنید و اجازه دهید تا خمیر به مدت ۷ تا ۸ دقیقه با بخار در فر بپزد بعد از آن ظرف آب را از داخل فر بیرون بیاورید، در فر را ببندید، بگذارید تا خمیر به مدت ۱۰ دقیقه دیگر هم در فر بدون بخار بپزد و آماده شود.

مرحله ۱۴: بیرون آوردن نان باگت چاودار و برش زدن آن

بعد از این که نان باگت چاودار خوب پخت، سینی را از فر بیرون بیاورید و در دمای محیط قرار دهید سپس نان باگت چاودار را از داخل قالب یا سینی بیرون بیاورید و در ظرف دیگری قرار دهید، بعد نان باگت را از وسط برش بزنید و از آن به عنوان نان ساندویچ استفاده کنید. در آخر نان باگت چاودار را همراه با انواع دورچین و مخلفات برای درست کردن ساندویچ‌های مختلف، فینگرفودها و فست فودهای خوش طعم و پر طرفدار استفاده کنید.

آخرین بروز رسانی در : شنبه 25 فروردین 1403

مطالب پربازدید از سراسر وب

کپی بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.