طرز تهیه بامیه

طرز تهیه بامیه

بامیه یکی از شیرینی های خوشمزه و محبوب ایرانی است که در کنار زولبیا معمولا در ماه مبارک رمضان سرو می شود، برای مشاهده آموزش کامل و مرحله به مرحله طرز تهیه بامیه در ادامه با سایت آموزشی در نهایت همراه باشید.

مواد لازم برای خمیر بامیه
آب۱ لیوان
کره‌۲۵ گرم
آرد قنادی۱ لیوان
تخم‌ مرغ۳ عدد
وانیل½ قاشق چایخوری
شربت بار۱ قاشق چایخوری
مواد لازم برای شربت بار
شکر۳ پیمانه
آب۱٫۵ پیمانه
گلاب¼ پیمانه
زعفران دم‌ کرده۲ قاشق سوپخوری
دانه‌ هل۴ عدد
جوهر لیمو½ قاشق چایخوری
گلوکز۱ قاشق غذاخوری

طرز تهیه بامیه

مرحله اول

برای تهیه بامیه به روش خانگی در ابتدای کار شربت بار را آماده می کنیم، برای این منظور شکر را به همراه آب درون یک قابلمه مناسب ریخته و روی حرارت ملایم قرار می دهیم، سپس بدون هم زدن اجازه می دهیم شکر کاملا حل شود.

مرحله دوم

در حین حل شدن ذرات شکر، جوهر لیمو را با ۳ قاشق سوپخوری آب مخلوط می کنیم، سپس برس را به آن آغشته کرده و به صورت مداوم دیواره های قابلمه را تمیز می کنیم تا از شکرک زدن شربت جلوگیری کنیم.

مرحله سوم

پس از اینکه شکر کاملا حل شد گلاب را به همراه زعفران دم کرده و دانه هل به قابلمه می افزاییم، سپس اجازه می دهیم به مدت ۲۵ دقیقه بدون هم زدن روی حرارت بماند. پس از گذشت این زمان گلوکز مایع را به قابلمه می افزاییم.

مرحله چهارم

در ادامه شربت را مخلوط می کنیم و از روی حرارت بر می داریم. در ادامه شربت را از صافی رد می کنیم تا کاملا یکدست شود، سپس اجازه می دهیم شربت کاملا خنک شود. حالا به سراغ درست کردن خمیر بامیه می رویم.

مرحله پنجم

برای این منظور آرد را درون الک ریخته و ۳ مرتبه الک می کنیم، سپس آب را درون یک تابه مناسب ریخته و تابه را روی حرارت متوسط قرار می دهیم. در ادامه کره را به تابه اضافه کرده و اجازه می دهیم آب بجوشد.

مرحله ششم

زمانی که آب جوش آمد بلافاصله آرد را یکباره به تابه اضافه می کنیم، سپس با قاشق چوبی به صورت مداوم مخلوط می کنیم تا خمیر درون تابه جمع شود. برای بهتر شدن کیفیت بامیه، خمیر را به مدت ۱۰ دقیقه داغ می زنیم.

مرحله هفتم

توجه داشته باشید داغ زدن به این منظور است که خمیر را با قاشق روی حرارت باز و بسته کنید. پس از گذشت ۱۰ دقیقه خمیر را از تابه خارج کرده، سپس به ظرف دیگری منتقل می دهیم تا کمی از حرارت آن کاسته شود.

مرحله هشتم

زمانی که خمیر ولرم شد، تخم مرغ ها را دانه دانه به آن اضافه می کنیم، سپس با دور تند همزن برقی به خوبی مخلوط می کنیم تا تخم مرغ به خورد خمیر برود. در ادامه به همراه تخم مرغ دوم وانیل و شربت بار را به کاسه حاوی خمیر اضافه می کنیم.

مرحله نهم

حالا مجددا خمیر را با همزن برقی هم می زنیم تا کاملا ترکیب و یکدست شود. در ادامه با توجه به بافت خمیر، در صورتی که بافت خمیر چسبناک و کش دار بود تخم مرغ سوم را اضافه نمی کنیم، در غیر این صورت آنرا می افزاییم.

مرحله دهم

در این مرحله خمیر را درون قیف ماسوره ای با سر ماسوره مخصوص بامیه می ریزیم، سپس به اندازه ای که بامیه ها درون یک قابلمه کوچک شناور بمانند روغن مایع اضافه می کنیم. حالا بامیه ها را به اندازه دلخواه درون قابلمه پایپ می کنیم.

مرحله یازدهم

توجه داشته باشید قبل از قرار دادن قابلمه روی حرارت بامیه را درون روغن سرد پایپ کنید. حالا قابلمه را روی حرارت ملایم قرار می دهیم تا روغن به خوبی داغ شده، سپس بامیه ها کاملا مغز پخت و طلایی شوند.

مرحله دوازدهم

زمانی که بامیه ها کاملا پخته شدند، آن ها را به وسیله صافی از روغن جدا کرده، سپس بلافاصله به شربت اضافه می کنیم. در ادامه اجازه می دهیم بامیه ها به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه درون شربت بمانند تا شربت به خورد آن ها برود.

مرحله سیزدهم

پس از گذشت این زمان بامیه ها را از شربت جدا کرده، سپس درون آبکش قرار می دهیم تا شربت اضافی از آن ها جدا شود. در ادامه بامیه ها را درون ظرف مورد نظرمان می چینیم و به همراه پودر پسته تزیین می کنیم. نوش جان.

آخرین بروز رسانی در : پنج شنبه 12 خرداد 1401
کپی بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.