طرز تهیه ماهی شکم پر مجلسی

طرز تهیه ماهی شکم پر با رب انار طرز تهیه ماهی شکم پر در ماهیتابه طرز تهیه ماهی شکم پر با فویل در آتش طرز تهیه ماهی شکم پر در فر مرحله به مرحله طرز تهیه ماهی شکم پر مجلسی فیلم طرز تهیه ماهی شکم پر سس ماهی شکم پر ماهی شکم پر شیرازی

ماهی شکم پر یکی از انواع غذاهای خوشمزه و مجلسی بین المللی است که با دستورها و مواد متنوعی درست می شود، برای مشاهده آموزش کامل و مرحله به مرحله طرز تهیه ماهی شکم پر مجلسی در ادامه با سایت در نهایت همراه باشید.

مواد لازم برای ۴ نفر
ماهی قزل آلا۲ عدد بزرگ
پیاز۱ عدد بزرگ
سیر۲ حبه
گشنیز۱ دسته متوسط
جعفری۱ دسته متوسط
شنبلیله۱ قاشق غذاخوری
زرشک۲ قاشق غذاخوری
گردوی خرد شده۲ قاشق غذاخوری
رب انار۲ قاشق غذاخوری
لیمو ترش۱ عدد
زعفران دم کرده۲ قاشق غذاخوری
نمک و فلفل سیاهبه مقدار کافی
زردچوبه و روغنبه مقدار کافی

طرز تهیه ماهی شکم پر مجلسی

مرحله اول

برای تهیه ماهی شکم پر خوشمزه ابتدا باید گوشت ماهی را طعم دار کنیم. برای این منظور آب لیمو ترش را گرفته و صاف می کنیم، سپس به همراه مقداری نمک، فلفل سیاه، زردچوبه و زعفران دم کرده داخل یک کاسه کوچک ترکیب می کنیم.

مرحله دوم

در این مرحله مواد را با دست یا برس روی قسمت های داخلی و خارجی گوشت ماهی می مالیم، سپس ماهی ها را درون یک سینی قرار داده و باقیمانده مواد را روی آنها می ریزیم. در ادامه روی سینی را با سلفون می پوشانیم.

مرحله سوم

حالا ماهی ها را به مدت یک ساعت در یخچال قرار می دهیم تا به خوبی طعم دار شوند. در همین حین مواد درون شکم ماهی را آماده می کنیم. برای این منظور پیاز را به صورت نگینی ریز خرد می کنیم، سپس یک تابه مناسب روی حرارت قرار می دهیم.

مرحله چهارم

در این مرحله مقداری روغن به تابه اضافه می کنیم، سپس پیاز را اضافه کرده و به خوبی تفت می دهیم تا سبک شود. در ادامه مقداری نمک، فلفل سیاه و زردچوبه به تابه اضافه می کنیم و تفت دادن را دو دقیقه دیگر ادامه می دهیم.

مرحله پنجم

حالا سیرها را رنده می کنیم و به تابه اضافه می کنیم. سیرها را فقط در حدی تفت می دهیم که عطرشان خارج شود. در ادامه گشنیز، جعفری و شنبلیله را به صورت ساطوری ریز خرد می کنیم و به تابه اضافه می کنیم.

مرحله ششم

سبزیجات را فقط در حدی تفت می دهیم که آبشان کشیده شود. نیاز به تفت دادن زیاد نیست، چون شنبلیله اگر بیش از حد سرخ شود، تلخ می شود. در ادامه گردوی خرد شده را به همراه رب انار و زرشک به تابه می افزاییم.

مرحله هفتم

حالا مواد را به خوبی ترکیب می کنیم تا کاملا یکدست شوند، سپس تابه را از روی حرارت کنار می گذاریم و اجازه می دهیم مواد از حرارت بیفتند. پس از گذشت یک ساعت سینی حاوی ماهی ها را از یخچال خارج می کنیم.

مرحله هشتم

حالا مواد را درون شکم ماهی ها قرار می دهیم و شکمشان را با یک نخ مناسب می دوزیم. در صورتی که نخ در دسترس نداشته باشیم، می توانیم شکم ماهی ها را با خلال دندان فکیس کنیم تا مواد از داخل شکمشان خارج نشوند.

مرحله نهم

روش های پخت این ماهی متفاوت است، می توانیم دو سمت ماهی را گریل کنیم، یا اینکه درون تابه را با کمی روغن چرب کنیم و ماهی ها را درون تابه قرار دهیم، سپس درب تابه را بگذاریم و اجازه دهیم یک سمت ماهی ها سرخ شود.

مرحله دهم

در این مرحله ماهی ها را بر می گردانیم تا سمت دیگرشان نیز با حرارت بسیار ملایم سرخ شود. اگر بخواهیم ماهی ها را درون فر درست کنیم، یک ظرف مناسب فر را با کمی روغن چرب می کنیم، سپس ماهی ها را درون ظرف قرار می دهیم.

مرحله یازدهم

حالا روی ظرف را با فویل می پوشانیم و چند سوراخ روی فویل ایجاد می کنیم، سپس درون فری که از ۱۰ دقیقه قبل با دمای ۱۹۰ درجه سانتیگراد گرم شده است قرار می دهیم. بعد از گذشت ۲۵ دقیقه فویل روی ظرف را باز می کنیم.

مرحله دوزادهم

در این مرحله اجازه می دهیم ماهی ها به مدت ۱۵ دقیقه دیگر درون فر بمانند تا رنگ بگیرند. برای لذیذتر شدن ماهی توصیه می شود که با هر روشی آها را درست کردیم، در اواسط پخت مقداری کره و آب لیمو ترش روی ماهی ها بمالیم تا لذیذتر شوند.

مرحله سیزدهم

در پایان ماهی های شکم پر را درون ظرف مورد نظرمان قرار می دهیم، سپس نخ یا خلال دندان های شکم ماهی ها را خارج می کنیم. در نهایت این ماهی خوشمزه را به سلیقه خود به همراه سبزی پلو یا برنج ساده سرو می کنیم.

آخرین بروز رسانی در : چهارشنبه 14 مهر 1400

مطالب پربازدید از سراسر وب

کپی بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.