طرز تهیه کیک یزدی

طرز تهیه کیک یزدی زعفرانی با ماست طرز تهیه کیک یزدی با ماست در توستر طرز تهیه کیک یزدی آشپزخانه کوچک من

کیک یزدی یکی از انواع کیک های ساده و قدیمی ایرانی است که در مناسبت های خاص به عنوان نذری پخته می شود، برای مشاهده آموزش کامل و مرحله به مرحله طرز تهیه کیک یزدی در ادامه با سایت آموزشی در نهایت همراه باشید.

مواد لازم کیک یزدی
آرد۲۷۰ گرم
تخم مرغ۴ عدد
روغن مایع۲۰۰ گرم
شکر۲۰۰ گرم
ماست غلیظ۱۰۰ گرم
شیر۱۰۰ گرم
شربت بار یا عسل۲ قاشق غذاخوری
گلاب۲ قاشق غذاخوری
بکینگ پودر۱ قاشق سوپخوری
جوش شیرین½ قاشق چایخوری
وانیل۱ قاشق چایخوری
کنجد و خلال بادامبه مقدار کافی

طرز تهیه کیک یزدی

مرحله اول

برای تهیه کیک یزدی خانگی در ابتدای کار فر را با دمای ۲۰۰ درجه سانتیگراد روشن می کنیم تا گرم شود، توجه داشته باشید که اگر از فر برقی یا توستر استفاده می کنید باید دمای شما ۲۰ تا ۳۰ درجه کمتر باشد.

مرحله دوم

در این مرحله تخم مرغ هم دمای محیط را به همراه شکر و وانیل داخل یک کاسه مناسب می ریزیم، سپس با دور تند همزن به مدت ۷ دقیقه مخلوط می کنیم تا رنگ مواد کرمی و بافت آن کشدار و غلیظ شود.

مرحله سوم

حالا ماست غلیظ را به همراه شیر و گلاب به کاسه می افزاییم و در حد ۳۰ ثانیه دیگر مخلوط می کنیم تا مواد ترکیب شوند. در ادامه شربت بار یا عسل را اضافه کرده و مجددا ۳۰ ثانیه دیگر مواد را مخلوط می کنیم.

مرحله چهارم

در این مرحله آرد را به همراه بکینگ پودر و جوش شیرین درون یک ظرف می ریزیم و به خوبی ترکیب می کنیم، سپس روی مواد داخل کاسه الک می کنیم. در همین حین با دور کند همزن فقط در حدی که مواد یکدست شوند مخلوط می کنیم.

مرحله پنجم

حالا روغن مایع را اضافه می کنیم و چند ثانیه دیگر مخلوط می کنیم تا بافت مایه کیک یکدست شود. توجه داشته باشید که به هیچ وجه نباید مایه کیک را بیش از حد مخلوط کنیم، چون هنگام پخت به خوبی پف نمی کند.

مرحله ششم

در این مرحله مایه کیک را درون قیف یک بار مصرف می ریزیم، سپس کپسول های کیک یزدی را به ترتیب درون سینی فر می چینیم. در ادامه سه چهارم از حجم کپسول های کاغذی را با مایه کیک پر می کنیم.

مرحله هفتم

حالا به سلیقه خود مقداری بادام پرک شده یا کنجد روی مایه کیک می ریزیم، سپس سینی را درون فر قرار می دهیم تا کیک ها بپزند. پس از گذشت ۳۰ تا ۳۵ دقیقه کیک ها آماده هستند و می توانیم آنها را از فر خارج کنیم.

آخرین بروز رسانی در : شنبه 26 فروردین 1402

مطالب پربازدید از سراسر وب

کپی بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.