طرز تهیه چنجه ماستی: دستوری ساده برای یک کباب ایرانی خوشمزه

طرز تهیه چنجه ماستی

طرز تهیه چنجه ماستی

اگر دنبال یک غذای خوشمزه و کمی متفاوت با کباب‌های رایج هستید، طرز تهیه چنجه ماستی را امتحان کنید. این غذا با ترکیب ماست و آبلیمو طعم دلچسبی به گوشت می‌دهد و مراحل پخت آن هم بسیار ساده است. مناسب برای وعده‌های خاص و مهمانی‌ها.

برای تهیه چنجه ماستی، ابتدا گوشت را به قطعات مکعبی برش داده و کمی خشک کنید. سپس یک ماریناد با ماست، آب لیمو، روغن زیتون، پیاز رنده شده و ادویه‌ها درست کنید و گوشت را به مدت ۱۲ ساعت در آن قرار دهید. بعد از مزه‌دار شدن، گوشت و سبزیجات را به سیخ بزنید و روی زغال داغ کباب کنید. در پایان، گوجه‌ها را هم کباب کرده و چنجه ماستی را با برنج کته سرو نمایید.

مواد اصلی برای ۳-۴ نفرمقدار
گوشت فیله گوسفند یا گوساله۵۰۰ گرم
ماست چکیده۱/۲ پیمانه
فلفل دلمه‌ای۱ عدد
گوجه فرنگی۴ عدد
سایر موادمقدار
پیاز۱ عدد
آب لیمو تازه۲ قاشق غذاخوری
روغن زیتون۲ قاشق غذاخوری
نمک و فلفل سیاهبه مقدار لازم

طرز تهیه چنجه ماستی

مرحله ۱: آماده‌سازی گوشت

ابتدا گوشت را خوب شسته و به قطعات مکعبی برش دهید. اگر گوشت سفت بود، با استفاده از چکش گوشت، آن را بکوبید تا ضخامتش کاهش یابد. سپس گوشت‌ها را روی پارچه‌ای پهن کرده و با استفاده از پنکه، بگذارید کمی خشک شوند.

مرحله ۲: تهیه ماریناد

در یک کاسه بزرگ، ماست، آب لیمو، روغن زیتون و ادویه‌ها را با هم مخلوط کنید. پیاز را شسته، رنده کرده و آب آن را بگیرید و به مخلوط ماست اضافه کنید.

مرحله ۳: مزه‌دار کردن گوشت

گوشت‌های آماده شده و فلفل دلمه‌ای خرد شده را به مخلوط ماست اضافه کنید. همه مواد را خوب با هم مخلوط کنید تا گوشت‌ها با ماریناد به خوبی ترکیب شوند. سپس ظرف را با سلفون بپوشانید و برای ۱۲ ساعت در یخچال قرار دهید.

مرحله ۴: آماده‌سازی زغال

زغال‌ها را به شکل کوه روی منقل بچینید و مقدار کافی ژل آتش‌زا اضافه کنید. بعد از ۵ دقیقه صبر کنید تا زغال‌ها خوب خیس شوند، سپس آتش را روشن کنید تا داغ شود.

مرحله ۵: کباب کردن

پیاز و فلفل‌های دلمه‌ای را از مخلوط چنجه ماستی جدا کرده و به همراه گوشت‌ها به سیخ بزنید. سپس سیخ‌ها را روی حرارت ملایم زغال قرار دهید و به طور مداوم زیر و رو کنید تا خوب پخته شود.

مرحله ۶: پخت گوجه فرنگی‌ها و سرو

در انتهای پخت، گوجه‌ها را درون زغال‌ها قرار دهید تا نرم شوند. چنجه ماستی آماده شده را به همراه کته برنج سرو کنید و نوش جان!

آموزش انواع کباب

آخرین بروز رسانی در : سه شنبه 1 خرداد 1403
کپی بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.