طرز تهیه نان قیفی

طرز تهیه نان قیفی, طرز تهیه نان قیفی برای الویه , طرز تهیه نان قیفی بدون فر , طرز تهیه نان قیفی پیتزا , نان قیفی آشپزخانه کوچک من

نان قیفی یکی از انواع نان‌های خوشمزه و لذیذ است این نان فانتزی بافتی سبک و لطیف دارد داخل نان قیفی را می‌توانید با شکلات ذوب شده، خامه فرم گرفته یا برش‌های میوه‌های تازه پر کنید و از آن به عنوان یک دسر شیک و جذاب استفاده کنید. برای آشنایی کامل و مرحله به مرحله با طرز تهیه نان قیفی در ادامه با سایت آموزشی در نهایت همراه باشید.

مواد لازممقدار مواد
آرد۲۵۰ گرم
شکر۲۰ گرم
کره۳۰ گرم
نمک۴ گرم
مخمر۵ گرم
شیر هم دمای محیط۱۰۰ گرم ( مقدار آن ممکن است کمی تغییر کند)
تخم مرغ۱ عدد
شکلات ذوب شده برای تزئینبه مقدار لازم
مغز پسته و مغز گردو برای تزئینبه مقدار لازم
میوه‌های تازه برش زده شده با طعم دلخواه برای تزئینبه مقدار لازم

طرز تهیه نان قیفی

مرحله اول

ابتدا آرد را الک کنید تا بافت آن سبک و یکدست شود سپس آرد را داخل یک ظرف بریزید، مقداری شکر به آن اضافه کنید، هم بزنید تا کاملاً با هم مخلوط و یکدست شود، بعد کمی نمک روی مواد بریزید، هم بزنید و آن‌ها را خوب با هم ترکیب کنید.

مرحله دوم

سپس مخمر را به ترکیب آرد اضافه کنید، هم بزنید تا کاملاً با هم مخلوط شوند بعد از آن تخم مرغ را به ترکیب مواد خشک اضافه کنید، با چنگال هم بزنید تا تخم مرغ از حالت لختگی خارج شود، کاملا با مواد مخلوط شود و به خورد آن‌ها برود.

مرحله سوم

بعد از آن کم کم شیر را به ترکیب مواد اضافه کنید، هم بزنید تا کاملاً با هم مخلوط شوند و خمیر جمع شود، بعد دیگر آرد اضافه نکنید، سپس خمیر تشکیل شده را کمی ورز دهید تا بافت آن یکدست و صاف شود، مقدار آرد ممکن است کمی تغییر کند.

مرحله چهارم

سپس کره را به آن اضافه کنید، حسابی ورز دهید تقریبا باید به مدت ۲۰ دقیقه خمیر را ورز دهید تا بافت آن یکدست، نرم و لطیف شود، باید خمیر به قدری لطیف باشد که وقتی مقداری از آن را باز و نازک می‌کنید خمیر پاره نشود.( تست پنجره)

مرحله پنجم

بعد از این که خمیر آماده شد آن را داخل یک ظرف که از قبل با روغن چرب کرده‌اید قرار دهید سپس روی خمیر را با یک پلاستیک یا پارچه بپوشانید، بعد اجازه دهید تا خمیر به مدت یک ربع در محیط استراحت کند و حجم آن کمی بیشتر شود.

مرحله ششم

سپس روی خمیر را بردارید، آن را به چانه‌های ۶۰ گرمی تقسیم کنید هر چانه را کمی ورز دهید بعد از این که همه چانه‌ها را آماده کردید دوباره روی آن ها را با نایلون یا پارچه بپوشانید و اجازه دهید تا به مدت ۱۰ دقیقه دیگر استراحت کنند.

مرحله هفتم

بعد خمیر را روی یک سطح صاف قرار دهید، با کمک دست آن را کمی پهن کنید سپس خمیر را رول کنید، به شکل یک نوار باریک و بلند درآورید سپس دور قیف مخصوص را با روغن چرب کنید، به جای قیف می‌توانید از فویل استفاده کنید.

مرحله هشتم

فویل را به شکل قیف درست کنید، سپس آن را چرب کنید، بعد از آن خمیر را از پائین قیف به سمت بالا بپیچید تا به شکل یک قیف فرم بگیرد، بعد قیف را از داخل خمیر بیرون بیاورید، همه چانه‌های خمیر را به همین شکل فرم دهید و آماده کنید.

مرحله نهم

سپس داخل سینی فر یا قالب مورد نظر را کاغذ روغنی یا کاغذ نسوز قرار دهید بعد قیف‌ها را با فاصله در آن بچینید، بعد روی قیف‌ها را با نایلون یا پارچه بپوشانید، اجازه دهید تا به مدت ۴۵ دقیقه دیگر استراحت کنند و حجم آن‌ها بیشتر شود.

مرحله دهم

در این فاصله یک تخم مرغ را داخل یک ظرف بریزید، با چنگال هم بزنید تا از لختگی خارج شود و بافت آن کاملاً یکدست شود بعد از این که خمیر نان‌ قیفی‌ها استراحت کردند روی قیف‌ها را به وسیله فرچه با تخم مرغ زده شده خوب رومال کنید.

مرحله یازدهم

سپس روی آن‌ها مقداری کنجد بپاشید، طوری که کنجد کاملاً همه سطح قیف را از بیرون بپوشاند بعد از آن سینی فر یا قالب را در فر که از ۱۰ دقیقه قبل گرم شده است قرار دهید سپس دمای فر گازی را روی ۱۸۰ درجه سانتیگراد تنظیم کنید.

مرحله دوازدهم

بعد اجازه دهید تا خمیرها به مدت ۲۵ دقیقه در فر بپزند و سطح آن‌ها طلایی رنگ شود، وقتی که قیف‌ها خوب پختند و آماده شدند سینی را از فر بیرون بیاورید، در دمای محیط قرار دهید تا حرارت اولیه نان‌ها کم شود و کمی خنک شوند.

مرحله سیزدهم

سپس به آرامی آن‌ها را از کاغذ روغنی جدا کنید بعد در ظرف دیگری قرار دهید تا کاملا خنک شوند، حالا به دلخواه و با سلیقه خودتان مقداری شکلات را داخل یک ظرف بریزید، ظرف را به روش بن ماری روی حرارت غیر مستقیم نگه دارید.

مرحله چهاردهم

بعد از این که شکلات کاملا ذوب و آماده شد، ظرف را از روی حرارت بردارید، کنار بگذارید تا شکلات کمی خنک شود، سپس شکلات ذوب شده را داخل قیف‌های آماده شده بریزید، بعد با آن داخل نان‌های قیفی را با شکلات ذوب شده پر کنید.

مرحله پانزدهم

سپس به دلخواه و با سلیقه خودتان روی شکلات مقداری پودر پسته، پودر نارگیل یا مغز گردو خرد شده و چند برش موز حلقه شده بریزید و روی آن را به فرم دلخواه تزئین کنید، بعد تعدادی نان قیفی را داخل یک ظرف مناسب سرو قرار دهید. در آخر نان قیفی را در وعده صبحانه یا به عنوان یک میان وعده خوش طعم و پر طرفدار برای پذیرایی همراه با چای یا قهوه سرو کنید.

آخرین بروز رسانی در : جمعه 12 آبان 1402

مطالب پربازدید از سراسر وب

کپی بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.