طرز تهیه ترشک آلبالو، با طعمی جذاب و به یادماندنی!

طرز تهیه ترشک آلبالو، با طعمی جذاب و به یادماندنی!

طرز تهیه ترشک آلبالو ترشک آلبالو یکی از تنقلات خوشمزه و دلچسب است که خیلی راحت و سریع درست می‌شود و با طعم ملس و ترش و شیرینی که دارد خیلی پرطرفدار …

طرز تهیه شوکو پسته به روش مجلسی با طعم بسیار عالی

طرز تهیه شوکو پسته به روش مجلسی با طعم بسیار عالی

طرز تهیه شوکو پسته شوکو پسته یکی از انواع شیرینی‌های خوشمزه و لذیذ و ساده است که خیلی راحت و سریع و بدون نیاز به فر و همزن آماده و درست می‌شود …

طرز تهیه شیرینی گل به روش ترکیه ای و با طعم بسیار عالی

طرز تهیه شیرینی گل به روش ترکیه ای و با طعم بسیار عالی

طرز تهیه شیرینی گل شیرینی گل یکی از انواع شیرینی های خوشمزه و ساده است که برای پذیرایی بسیار مناسب می باشد، برای مشاهده آموزش کامل و مرحله به مرحله طرز تهیه …

طرز تهیه نان بلژیکی

طرز تهیه نان بلژیکی, دستور پخت نان بلژیکی

نان بلژیکی یکی از انواع نان‌های خوشمزه و لذیذ است که بافتی سبک و لطیف دارد این نان فانتزی خوش طعم که خیلی راحت درست می‌شود برای پذیرایی بسیار مناسب است، نان بلژیکی پر طرفدار را می‌توانید به روش‌های مختلف درست کنید. برای آشنایی کامل و مرحله به مرحله با طرز تهیه نان بلژیکی در ادامه با سایت آموزشی در نهایت همراه باشید.

مواد لازممقدار مواد
آرد نان فانتزی۳۵۰ تا ۴۰۰ گرم
شیر ولرم۲۵۰ گرم
نمک۱ قاشق مربا خوری
خمیر مایه۱ قاشق سوپ خوری استاندارد سر صاف
شکر۱ قاشق سوپ خوری استاندلرد
روغن مایع۲ قاشق سوپ خوری استاندارد

طرز تهیه نان بلژیکی

مرحله اول

ابتدا مقداری شیر را روی حرارت ملایم گرم کنید، شیر نباید بجوشد، سپس آن را کنار بگذارید تا هم دمای محیط شود بعد شیر ولرم را داخل یک ظرف بریزید، شکر را به آن اضافه کنید، هم بزنید تا خوب با هم مخلوط شوند و شکر کاملا در شیر حل شود.

مرحله دوم

سپس مقداری خمیر مایه فوری را هم روی مواد بریزید، هم بزنید تا با هم ترکیب شوند بعد روی ظرف را با پلاستیک یا پارچه بپوشانید، کنار بگذارید تا بعد از تقریباً ۱۰ دقیقه در کنار مخلوط حباب‌هایی تشکیل شود و خمیر مایه عمل بیاید.

مرحله سوم

بعد نصف مقدار آرد را که از قبل الک کرده‌اید تا بافت آن سبک و یکدست شود، روی خمیر مایه عمل آمده اضافه کنید، هم بزنید تا خوب با هم مخلوط و یکدست شوند سپس کمی نمک هم به مواد اضافه کنید، هم بزنید تا خوب با هم مخلوط و یکدست شوند.

مرحله چهارم

سپس بقیه آرد را کم کم در چند مرحله به مواد اضافه کنید، با هم مخلوط کنید تا خمیر جمع شود و بافت آن یکدست، نرم و لطیف شود، طوری که خمیر تشکیل شده به دست نچسبد، بافت خمیر باید طوری باشد که روی سطح آن ترک نخورد.

مرحله پنجم

بعد روغن مایع را به خمیر اضافه کنید، تقریباً به مدت ۱۵ دقیقه خمیر را ورز دهید تا روغن کاملاً به خورد خمیر برود و بافت آن نرم و لطیف شود، سپس خمیر را به شکل یک چانه بزرگ فرم دهید، بعد از آن چانه خمیر را در ظرف چرب شده قرار دهید.

مرحله ششم

سپس روی ظرف را با سلفون یا پارچه بپوشانید، اجازه دهید تا خمیر به مدت یک ساعت تا یک ساعت و نیم استراحت کند و حجم آن تقریباً دو برابر شود بعد از این که خمیر خوب استراحت کرد روی آن را بردارید پف خمیر را با فشار انگشت روی آن بگیرید.

مرحله هفتم

بعد خمیر را به سه قسمت مساوی تقسیم کنید، هر قسمت را کمی ورز دهید و چانه کنید دوباره روی خمیرها را با نایلون بپوشانید، اجازه دهید تا به مدت ۱۰ دقیقه دیگر استراحت کنند و حجم آن‌ها زیادتر شود، بعد از این زمان روی خمیرها را بردارید.

مرحله هشتم

سپس روی یک سطح صاف مقداری آرد بپاشید، هر چانه خمیر را روی سطح صاف قرار دهید، بعد ابتدا هر چانه را با دست کمی پهن کنید سپس لبه‌های خمیر را به سمت داخل آن تا بزنید و رول کنید تا هر چانه به شکل یک رول باریک و بلند درآید.

مرحله نهم

بعد روی رول‌های خمیر را با قیچی شیارهای ایجاد کنید و به آن‌ها فرم دهید، سپس دوباره روی خمیرها را بپوشانید، اجازه دهید تا استراحت کنند و حجم آن‌ها بیشتر شود بعد از آن کف قالب یا سینی فر را چرب کنید یا یک کاغذ روغنی در آن قرار دهید.

مرحله دهم

سپس خمیرها را با فاصله در سینی فر یا قالب بچینید، بعد سینی را در فر که از ۱۰ دقیقه قبل گرم شده است، قرار دهید، دمای فر را روی ۲۰۰ درجه سانتیگراد تنظیم کنید سپس اجازه دهید تا نان‌ها به مدت ۲۰ دقیقه در فر خوب بپزند و آماده شوند.

مرحله یازدهم

در طول مدت پخت یک ظرف را با آب جوش پر کنید، داخل فر قرار دهید تا آب بخار کند و مانع از خشک شدن نان‌ها شود بعد از این که نان‌ها پختند سینی را از فر بیرون بیاورید، در دمای محیط قرار دهید تا نان‌ها حرارت اولیه خود را از دست بدهند.

مرحله دوازدهم

بعد با یک پارچه روی نان‌ها را به مدت ۱۰ دقیقه بپوشانید تا بافت آن‌ها نرم و لطیف شود و سریع خشک نشوند سپس نان بلژیکی را در ظرف مناسب قرار دهید بعد در وعده صبحانه یا عصرانه همراه با کره، عسل، مربا و چای برای پذیرایی سرو کنید.

آخرین بروز رسانی در : چهارشنبه 10 آبان 1402
کپی بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.